Přehled článků Aktuálně církev kriminalita

Zakladatel Mezinárodního domu modliteb Mike Bickle obviněn ze zneužívání

Bývalí vedoucí IHOPKC zveřejnili obvinění ze sexuálního zneužívání, která vzneslo několik žen. Bickle obvinění popírá.

Mike Bickle (foto Jeffrey Sharkley)

Mike Bickle (68), zakladatel Mezinárodního domu modliteb v Kansas City (IHOPKC) v Missouri, čelí obvinění ze sexuálního a duchovního zneužívání, které mělo trvat několik desetiletí a týká se několika žen. Uvedl to magazín Christianity Today.

O vznesených obviněních Bicklův megasbor koncem října informovali bývalí vedoucí IHOPKC, kteří tato tvrzení vyšetřovali. Ačkoli byli zpočátku šokováni, shledali obvinění věrohodnými díky shodujícím se svědectvím několika obětí. Stuart Greaves, výkonný ředitel IHOPKC, sdělil, že vedení „bere situaci velmi vážně“.

Bývalí členové výkonného vedení a správní rady Dwane Roberts a Brian Kim spolu s bývalým pastorem společenství Forerunner Wesem Martinem ve svém  prohlášení uvedli, že se po vzoru oddílu z 18. kapitoly Matoušova evangelia nejprve pokusili obvinění přednést přímo Bickleovi.

Ten se s nimi však odmítl setkat a oběti se pokusil zastrašit a zdiskreditovat. Následně, jak uvádí server The Roys Report, Bickle během nedělního shromáždění kázal o tom, že „Satanovou nejúčinnější zbraní v posledních časech je obviňování“ a že „šeptané narážky mění v nepřátelská obvinění, která ničí životy a vztahy“.

Podle vedoucích Bicklovo jednání „neodpovídá biblickým standardům pro vedoucí v církvi“ a  kazatel využil duchovní autoritu k manipulaci s oběťmi. Ženy, které se přihlásily, podle nich „sdílením svých zkušeností nezískaly nic jiného než snahu o pravdu, pokání a milost“. Bickle na zprávy veřejně nereagoval, podle vedoucích však všechna obvinění popřel. Souhlasil však, že přestane kázat a vyučovat, dokud vznesená obvinění neposoudí externí strany a nedojdou k rozhodnutí.

Nepřetržité modlitby i skandály proroků

Bickle začal sloužit jako pastor v Kansas City v 80. a 90. letech. Jeho společenství opustilo denominaci Vineyard v polovině 90. let, kdy se Bickle stal charismatičtějším a začal zastávat odlišné názory na proroctví a přímluvné modlitby. V té době byl ve spojení s místními „proroky“, mezi něž patřili Paul Cain a Bob Jones. (Kolem obou později proběhly skandály: Jones se přiznal k sexuálně nevhodnému chování a duchovnímu zneužívání, Cain byl disciplinárně potrestán kvůli homosexuálnímu chování a alkoholismu.)

Ve svém sboru kladl Bickle důraz na půst, proroctví, duchovní říši a poslední dobu a někteří jeho službu řadí k nezávislému charismatickému hnutí. Od svého založení v roce 1999 vede sbor nepřetržité modlitby a uctívání. IHOPKC má v současné době přibližně 2000 zaměstnanců na plný úvazek, kteří si ale na svou službu sami shánějí podporu. Během oznámení vedoucích IHOPKC někteří vyzývali k větší transparentnosti a naznačili, že „je toho více, co by se mělo sdílet“, uvedl deník The Kansas City Star.

Dwane Roberts, jeden z autorů prohlášení, který nyní působí jako vedoucí domu modliteb ve  Florianópolis v Brazílii, oznámil, že jeho sbor se od Bickla prozatím distancuje. „Naší modlitbou je, abychom byli silní a nedovolili, aby tyto události otřásly naší vírou nebo odradily naše srdce od budování církve, která se modlí a očekává návrat Ženicha,“ uvedlo společenství. „Jsme zavázáni k naprosté transparentnosti a pravdě...“

Odemkněte si kompletní obsah webu!

Všechny články ke čtení i poslechu již od 41 Kč/měsíc. První měsíc jen za 1 Kč!

Koupit předplatné