Přehled článků Aktuálně církev válka pronásledování

Rusko: Úřady arcibiskupovi nařídily demolici kostela

Ruské úřady požadují po 87letém pravoslavném arcibiskupovi Viktoru Pivovarovovi (* 1937), aby zaplatil demolici svého kostela za „opakované trestné činy“ poté, co kritizoval invazi na Ukrajinu a označil ji za ­„satanistickou“.

Viktor Pivovarov (screenshot z videa Novaya Gazeta-Europe na YouTube)

Viktor Pivovarov je hlavou Slavjvanské a jihoruské oblasti Ruské pravoslavné církve, která se nehlásí k Moskevskému patriarchátu.

Představitelé státu označili nezávislý pravoslavný kostel Přímluvy sv. Tichona, postavený ve Slavjansku na Kubani (Krasnodarský kraj) před 25 lety, za „neoprávněnou stavbu“, která musí být na Pivovarovovy náklady zbořena. Uvedli, že jde o „veřejné místo, kde byl opakovaně spáchán zločin proti ústavnímu řádu a bezpečnosti Ruské federace“. Podle organizace na ochranu práv Forum 18 byla na arcibiskupa podána žaloba v reakci na jeho postoj k invazi.

„Pokud jsou pod našimi okny tanky, cizinci, znamená to, že jsme ve válce s nepřítelem-útočníkem. Ale pokud jsou naše tanky v sousedním státě a vedou agresivní válku, pak je to prokletá válka – jak Bohem, tak lidmi,“ říká arcibiskup Viktor.

Soudní jednání je naplánováno na 18. června. Pokud soud žalobě vyhoví, Pivovarov má po obdržení písemného oznámení na demolici kostela 30 dní.

Pivovarov za svůj odpor vůči invazi na Ukrajinu veřejně přijal riziko smrti nebo uvěznění a uvedl, že následků svých činů se nebojí. Za kritiku ruských válečných akcí byl 8. dubna pokutován částkou v přepočtu asi 38 000 Kč.

Webové stránky farního kostela zveřejnily 27. května oznámení, že kostel byl mnohokrát kontrolován, aniž by byly vzneseny „jakékoli námitky“. Církevní představitelé označili obvinění úřadů za „směšná a bezbožná“.

„Samozřejmě, že se bojíme odvety,“ uvedl Jeromonach Jonáš, Pivovarovův asistent. „Ale do té míry, do jaké jsme povinni, mluvíme k církvi, protože se ze všeho nejvíc bojíme odvety od Ježíše Krista, kterému sloužíme. Zasvětili jsme mu své životy. Jinak budeme odtrženi od Boha. Děláme to, co dělat musíme.“


Christian Daily, RFE/RL, Novaja Gazeta

Odemkněte si kompletní obsah webu!

Všechny články ke čtení i poslechu již od 41 Kč/měsíc. První měsíc jen za 1 Kč!

Koupit předplatné