Hledáte hezké dárky? Tři tipy na čtení pro zimní večery
Chladné, šedivé dny sklonku roku přímo vybízejí k tomu, abychom spěchali do tepla domova, zachumlali se do deky a zahřáli se šálkem horkého nápoje. Dobrým společníkem je v takových chvílích kniha. Vybrali jsme pro vás tři tipy z knihkupectví KMS, které mohou také být skvělým vánočním dárkem pro vaše přátele.
Na počátku bylo ráno
(Jan Zindulka)
Přemýšleli jste někdy, co všechno had nasliboval Evě, že okusila zakázané ovoce? Co dělala Marie ve chvíli, kdy k ní přišel anděl Gabriel? Jak se mudrci chystali na cestu do Betléma? A co na to říkaly jejich manželky? Nebo co nabídl Zacheus Ježíšovi k večeři?
Autor právě vydané povídkové knihy Na počátku bylo ráno ano. Čtenáře zve „na toulky mezi řádky Bible a možná ještě o kousek dál“. Ožívají zde biblické příběhy i jejich hrdinové a dokreslení situací, často s laskavým humorem, pomáhá představit si, jak ony události mohli jejich účastníci prožívat. Z knihy je patrná autorova úcta k biblickému textu, zároveň je pozváním, abychom se jím nechali nově oslovit. Jak by podobné události vypadaly dnes a jak bychom se zachovali my?
Některé povídky mě pobavily (například když se tři mudrci za pomoci svých manželek balili na cestu za hvězdou), jiné (třeba ta o setkání vzkříšeného Krista s matkou Marií) mi vehnaly slzy do očí. Ilustrace Pavla Bosmana jsou třešinkou na dortu.
Co napsal anděl do hlášení
(Pavel Bosman)
Pavla Bosmana znám především jako autora kreslených vtipů. Jeho smysl pro humor se ale neomezuje pouze na kresbu. Pod tužkou mu zdárně ožívají také slova. Výsledkem je kniha povídek a fejetonů, ve kterých vtipně zachycuje příběhy ze svého života – ať už v roli strojvedoucího, manžela, otce, nebo účastníka bohoslužeb. Při četbě této knížky jsem se neubránila občasnému uchichtnutí, které vyvolávalo zvědavé otázky rodiny. Nenechte se ale mýlit, autorovi nejde jen o pobavení čtenáře. Umí totiž neomylně zamířit k hlubším otázkám, poukázat na lidské nešvary a neotřelým způsobem poodhalit biblické poselství.
Když jedu vlakem, sednu si většinou dopředu. Když říkám dopředu, myslím tím úplně dopředu. Pracuji jako strojvedoucí a dopředu u mě znamená, že sedím odděleně od všech lidí, na lokomotivě... Co mě ale tuhle nepotkalo. Jedu si to z Kynšperka osmdesátkou, když tu vidím, že asi pět set metrů přede mnou přes koleje cupká děda. Jsem ve střehu, houkám, ruku na brzdiči. Se staříkem to ani nehne. Pomalu překračuje kolejnice, mým směrem se ani nepodívá. Možná si říká něco jako: Než ty se sem dokodrcáš, tak to přeběhnu třikrát... (ukázka z knihy)
Poznávat věčného Boha
(Dan Drápal)
Z jiného soudku je kniha Poznávat věčného Boha. Kratičké úvahy nad biblickými verši spadají do kategorie „čtení na každý den“ a poslouží jako dobrý start nového dne, v tomto případě spíše týdne. 52 zamyšlení nad biblickými verši může být společníkem po celý rok. Úvahy jsou jasné, srozumitelné, na přečtení stačí pár minut, přesto pomáhají k osobnímu setkávání s Bohem. Za zmínku stojí i příjemný menší formát a pevná vazba knížky.
„Úvahy Dana Drápala o známých (a někdy i neznámých) biblických verších čtu rád – pro jasnost a srozumitelnost myšlenek. Někdy potvrdí to, co už vím, jindy mohou vést i ke změně pohledu. Na přečtení sice stačí pár minut, ale vedou nás k Bohu, obohacují a inspirují k přemýšlení, které je nakonec delší než samotný text.“ (Lubomír Ondráček, citát na obálce)
Všechny popsané knihy můžete koupit v knihkupectví KMS. Poslední dvě jsou právě nabízeny s předvánoční slevou 35 %.