Kulturou proti antisemitismu: „Nikdy více znamená teď“
Poslední dubnovou neděli proběhl v Praze 22. ročník projektu Kulturou proti antisemitismu.

Pochod dobré vůle s navazujícím kulturním programem ve Valdštejnské zahradě pořádá česká pobočka Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ ČR) každoročně v době výročí povstání ve varšavském ghettu během druhé světové války v roce 1943. Cílem akce je pokojným a kulturním způsobem ukázat, že šířící se antisemitismus ve světě do slušné společnosti nepatří. Stejně jako loni i letos účastníci vyjádřili solidaritu s civilními oběťmi války v Izraeli, která začala brutálním útokem Hamásu v říjnu 2023.
„Jen málokdo si dokázal představit, že v této době budeme v Evropě čelit rostoucímu antisemitismu v tak agresivní podobě. Mnozí lidé relativizují, nebo dokonce zcela ignorují zločiny spáchané bojovníky Hamásu na izraelských civilistech. Evropa reprezentující západní civilizaci ukazuje barbarským teroristickým organizacím tolerantní tvář, přestože teroristé našimi hodnotami pohrdají, útočí na evropskou infrastrukturu a nijak se tím netají. Poučeni holokaustem, kdy se k Židům většina západního světa otočila zády, máme mnoho důvodů jim rozumět a stát za nimi, abychom je podpořili! Nikdy více znamená teď,“ uvedl předseda české pobočky a místopředseda ICEJ pro mezinárodní vztahy Mojmír Kallus.
Pochod vyšel již tradičně z rohu Staroměstského náměstí, prošel Josefovem na Palachovo náměstí před Rudolfinem, kde se krátce zastavil, a došel do Valdštejnské zahrady, kde byl připraven kulturní program. Jeho součástí byly písně v podání skupiny Mišpacha. S ní vystoupila spisovatelka Tereza Boučková, která také přečetla ukázku ze své poslední knihy Dům v Matoušově ulici. Lektorka Jad vašem Miriam Mourycová popsala, jak umělci v Izraeli reflektují současnou krizi. Účastníci mohli také zhlédnout krátké video představující některé z 364 obětí masakru na hudebním festivalu poblíž kibucu Reim. Dalších nejméně čtyřicet bylo z festivalu uneseno jako rukojmí do Gazy.
Hlavními hosty byli Noa a Noam Chanukovi spolu se Šlomim Sasim z kibucu Mefalsim, kteří se podělili o svůj příběh, jak přežili říjnový masakr. Noa byla v době útoku v devátém měsíci těhotenství a jejich svědectví bylo velice emotivní. Velvyslankyně Izraele v ČR Anna Azariová, která k účastníkům již tradičně promluvila česky, hovořila o nedávném průzkumu Anti-Defamation League (americká organizace bojující proti antisemitismu a extremismu), podle kterého „téměř polovina celosvětové dospělé populace, tedy asi dvě miliardy lidí, má hluboce zakořeněné antisemitské postoje. Za posledních deset let se toto astronomické číslo zdvojnásobilo“.
Akci ve Valdštejnské zahradě poprvé za dobu jejího trvání krátce narušila paní křičící „Izrael páchá genocidu“ a k tichým protestům se po několika letech přidali podporovatelé Palestiny s transparenty.
Záznam programu z Valdštejnské zahrady je dostupný na YouTube kanále ICEJ ČR.