Slovníček duchovních pojmů: Učednictví
Kdo je to učedník? Na první pohled snadná otázka – inu, přece ten, kdo se učí. Stejně tak se ovšem učí školák, žák, student nebo učeň. Čím se od nich liší učedník?

Audio pouze pro předplatitele
Pro porozumění se musíme ohlédnout trochu zpět. Dříve se řemeslo neučilo ve škole ani na učňáku, ale předávalo se formou učednictví. Učedník nechodil do školy ani podobné vzdělávací instituce, nebylo to biflování vědomostí, ale hlavně předávání praktických zkušeností a zručnosti. Hodinářský, obuvnický nebo třeba kovářský mistr měl jednoho až dva učedníky, kteří u něj bydleli a byli součástí nejen jeho práce, ale také jeho rodiny. Doslova s nimi sdílel svůj život. Byl to velmi osobní a intenzivní způsob výuky. Být učedníkem znamenalo nejen učit se dovednostem řemesla, ale také přijmout způsob života svého mistra.
To nám napovídá, co znamená „být učedníkem“ v křesťanském významu tohoto slova. Řecké slovo manthano znamená „učit se“ ve smyslu dovědět se, poznávat, porozumět, pochopit. To je víc než hromadění informací – jde o to, dosáhnout porozumění toho, co je vyučováno.
Nová smlouva nám ukazuje, že učednictví je v první řadě vztah – vztah k Ježíši Kristu. On si v době své pozemské služby (podle tehdejšího rabínského zvyku) jako „rabbi Ješua“ vybral svých „Dvanáct“. Tito učedníci s ním žili, chodili, naslouchali mu a on jim předával svoje poselství.
Být křesťanem neznamená jen věřit, že Ježíš existoval, ale následovat ho jako Pána a učitele. Ježíšovo „Pojď za mnou“ není výzva k teoretickému studiu, ale pozvání ke změně života. Učedník je ten, kdo se chce učit – poznat, porozumět – tím, že přijal výzvu k životu s Ježíšem.
Představte si, že by se odehrál následující rozhovor:
Ježíš: „Pojď za mnou.“
Moderní učedník: „Super! Ale počkej chvilku – ještě si dobiju mobil a stáhnu si na to aplikaci. Jo a máš připojení na wi-fi?“
Ježíš: „To nepotřebuješ. Miluj své bližní.“
Učedník si píše poznámky: „Milovat → zkontrolovat, jestli se to dá nastavit jako filtr na facebooku... → přidat si Ježíše na instagram...“
Učedník není ten, kdo Krista obdivuje, ale ten, kdo ho následuje. Kdo je ochoten nechat se přetvářet do jeho podoby. Podle zkušenosti apoštola Pavla: „Už nežiji já, ale žije ve mně Kristus.“ (Ga 2,20)
Učednictví definuje sloveso, pro které nemáme přesný český ekvivalent. První pokyn tzv. „Velkého poslání“ (Mt 28,19) se často překládá jako prosté „učte“. Znamená to však mnohem víc: z někoho učedníka udělat. „Jděte ke všem národům a získávejte je, čiňte je učedníky.“
V tom je dynamika učednictví: nejprve se učit, poznávat, nechat se proměňovat a potom tuto zkušenost předávat druhým. Učedník není jen následovník, ale ten, kdo lidi získává a činí z nich další učedníky.
Jaroslav Pleva, BJB Litoměřice