Přehled článků Zaostřeno duchovní dary duchovní růst víra

Jakub Limr: Chcete slyšet Boží hlas? Tak pozor na „sabotéry“!

Vidím to jako dneska, i když se tahle situace odehrála na konci 90. let. Brno, konference Přihořívá. Se svou tehdejší přítelkyní (dnes manželkou) stojím u improvizovaného knihkupectví. Karolina se na chvíli zapovídá s kamarádkou, a když se otočí zpátky, slečna za pultem jí podává knihu. „Skvělá volba! A navíc máte štěstí, tohle je poslední kousek.“ Karolína si ale přece ještě nic nevybrala!

ilustrační foto Guilherme Stecanella, Unsplash

Je tak zmatená, že beze slova knížku zaplatí a teprve po pár metrech zjišťuje, co si to vlastně koupila. V tu chvíli ani jeden z nás netuší, jak zásadně kniha „Duchu svatý, hladovím po tobě“ ovlivní náš život. Navigovala nás do nejúžasnějšího přátelství ze všech – do vztahu s Božím Duchem, o kterém jsme nevěděli téměř nic.

Jak asi bylo apoštolům, když od Ježíše slyšeli: „Ale říkám vám pravdu: Je pro vás užitečné, abych odešel.“ (J 16,7a) To se jim nemůže líbit. Mají ještě v živé paměti, jak vypadal jejich život před tím, než svého učitele a Pána potkali. Co si počnou bez něho? Navzdory zaraženým výrazům Ježíš pokračuje: „Neboť neodejdu-li, Zastánce k vám nepřijde; odejdu-li, pošlu ho k vám.“ (J 16,7b) Tráví poslední chvíle se svými nejbližšími a tvrdí jim, že je pro ně lepší, aby odešel; že Duch svatý v nich bude ještě lepší, než on vedle nich. Naviguje je do nejúžasnějšího přátelství ze všech – do vztahu s Božím Duchem, o kterém zatím nevědí téměř nic.

Paraklétos

Zastánce, obhájce, utěšitel – to všechno jsou překladatelské pokusy, jak do češtiny převést slovo paraklétos. Stejné slovo popisovalo člověka, který se ujímal povzbuzování a kdo byl povolán, když se vojsko připravovalo k rozhodující bitvě. Pro vojáky, kteří měli strach, sloužil paraklétos jako slyšitelný hlas, který buduje sebedůvěru a poskytuje povzbuzení. Není úžasné, že i ve 21. století máme přístup k takovému hlasu – k hlasu samotného Boha?

Parakléta bychom našli i při starověkých soudních přelíčeních. Když byl obžalovaný tvrdě napadán žalobcem a nevěděl, jak dál, rozhlédl se kolem v naději, že najde někoho, kdo mu pomůže. Když uviděl známou tvář vlivného přítele, pokynul mu, a přítel si proklestil cestu davem, aby se postavil mezi obžalovaného a žalobce. Od toho okamžiku tam stál jako jeho paraklétos a pomáhal mu zvítězit v jeho při. Úkolem takového parakléta je radit, hájit, posilovat, prosit soudce nebo domlouvat protivníkům. Takového přítele máme i my. Dokonce toho nejlepšího!

Paraklétos v sobě zahrnuje také rádce. Je to někdo, kdo nám stojí po boku a pomáhá nám, když přemýšlíme kudy kam. Mimochodem, hledání správného směru v životě patří do témat, která lidi nejvíce zajímají. Mezi bestsellery se na sekulárním trhu řadí i kniha bratrů Heathových „Rozhodni se!“. Při jejím čtení jsem si znovu uvědomil, jak velkou pomocí je pro nás křesťany přátelství s Duchem svatým; jak nám náš Paraklétos pomáhá porazit sabotéry správného rozhodování.

První záškodník

Chip a Dan Heathovi jich ve své knížce popisují několik. První záškodník má jméno Černobílé vidění. Mává nám před očima seznamem pro a proti. Měl bych se s ní rozejít, nebo ne? Mám si tohle koupit, nebo ne? Duch svatý nám prostřednictvím svých otázek ukazuje mnohem víc možností, než je černá a bílá. V oblasti srdečních záležitostí se nás třeba zeptá: „Jak můžeš vylepšit vztah se svojí ženou?“ K nakládání s financemi má pro nás otázku: „Jakým způsobem bys měl utratit peníze, aby to bylo užitečné nejen pro tebe?“ Ne že bychom na podobné otázky nepřišli sami, ale Duch svatý je pokládá v klíčový moment. Když nebudeme ignorovat jeho hlas, pomůže nám to udělat správné rozhodnutí ve správnou chvíli.

Druhý sabotér

Druhý sabotér se jmenuje Potvrzení předsudků. Máme tendenci hledat jen informace a myšlenky, které potvrdí správnost našeho názoru. Tváříme se, že hledáme pravdu; ve skutečnosti se ale chlácholíme. Pokud jste někdy viděli soutěž typu Česko hledá Superstar, setkali jste na televizní obrazovce s lidmi, kteří šli do talentové show s přesvědčením, že umějí zpívat. Tvář v tvář porotě zažili zdrcující šok. Možná poprvé v životě dostali upřímnou zpětnou vazbu. Tu pro nás má i Duch svatý. Je to Duch pravdy, který nás uvádí do reality. Nastavuje nám nepokřivené zrcadlo. Když se nepohodnu s manželkou, váhám: Je správné se omluvit? Neměla by za mnou přijít nejdřív ona? Když se o tom radím s kamarádem, tvářím se, že mi jde o objektivní názor. Ale celou záležitost – často i nevědomky – podávám tak, aby se postavil na moji stranu. Neomlouvej se, může za to ona! Svatý Duch se nebojí, že si to se mnou rozhází. Troufne si se mnou nesouhlasit. Bude mi pokládat otázky, u kterých je pravděpodobnější, že mi odhalí negativní informace o mém pohledu na věc. Bible je plná Božího „Vidíš to špatně. Vydej se tudy!“ Když nebudeme ignorovat nesouhlas Božího Ducha, pomůže nám to udělat správné rozhodnutí ve správnou chvíli.

Třetí škůdce

Na závěr zmíním sabotéra jménem Krátkodobé emoce. Při obtížnějším rozhodování se naše pocity vzedmou. Trápíme se vzniklými okolnostmi. Hlavou nám pořád dokola běží spousta myšlenek a zvíří tolik prachu, že ztrácíme cestu vpřed. V takové situaci nejvíc ze všeho potřebujeme nadhled. Tehdy přichází Duch svatý, abych nám připomněl, o co se můžeme opřít, z čeho nemáme slevit. Když se rozhodujeme a roztáčí se spirála emocí, Duch nám připomíná neotřesitelné hodnoty Ježíše Krista. Přesně jak to Boží Syn slíbil: „Zastánce, Duch svatý, kterého Otec pošle v mém jménu, ten vás naučí všemu a připomene vám všechno, co jsem vám řekl.“ (J 14,26)

Odborníci na rozhodování tvrdí, že nejlepší způsob, jak rychle řešit osobní rozhodnutí, je otázka: „Co bych v této situaci poradil svému nejlepšímu příteli?“ Ano, může to fungovat. Ale jsi-li křesťan, máš velkou výhodu. Můžeš se zeptat: Co mi v této situaci radí můj nejlepší přítel, Duch svatý? Když nebudeme ignorovat Boží hodnoty, které nám připomíná, pomůže nám to udělat správné rozhodnutí ve správnou chvíli.

Hledáme různé fígle, jak hlas Ducha svatého slyšet. Bůh přitom už od zahrady Eden hledá přátele. Při vedení Duchem jde o to, že spolu s ním procházíme celým dnem a učíme se naslouchat jeho pobízení, povzbuzování nebo zastavování. Dám vám tip, kde začít. Chcete zaručeně slyšet hlas Ducha svatého? Tak nejdřív ze všeho otevřete Bibli!


Jakub Limr je pastorem KS „Mozaika“ Hradec Králové a členem Rady KS.

Odemkněte si kompletní obsah webu!

Všechny články ke čtení i poslechu již od 41 Kč/měsíc. První měsíc jen za 1 Kč!

Koupit předplatné