Přehled článků Aktuálně akce židé společnost

Oběti holokaustu nejsou zapomenuty

Ve čtvrtek 24. 4. proběhlo ve třiceti sedmi českých a moravských městech Veřejné čtení jmen obětí holokaustu v rámci Dne obětí holocaustu (Jom ha-šoa), které od roku 2006 pořádá Institut Terezínské iniciativy nejdříve ve spolupráci s Českou unií židovské mládeže a od roku 2007 také spolu s Nadačním fondem obětem holokaustu. Do roku 2014 se připomínková akce konala na pražském náměstí Míru, od té doby probíhá také v dalších městech a v přirozených centrech obcí.

Čtení jmen obětí holokaustu v Praze, duben 2025 (foto Jitka Evanová)

„Hlavní programovou náplň akce představuje kontinuální nepřetržité čtení jmen obětí holokaustu. Data obětí pochází z Databáze obětí, kterou vytvořil a provozuje Institut Terezínské iniciativy jako jeden ze svých hlavních projektů. Každý účastník akce obdrží seznam cca šest osob – každý záznam obsahuje jméno, příjmení, rok narození a místa – ghetta a koncentrační tábory, ve kterých byla dotyčná osoba vězněna. Podklady pro čtení jmen obětí romského holokaustu připravujeme ve spolupráci s Muzeem romské kultury v Brně. Jednotliví účastníci na sebe ve čtení kontinuálně navazují,“ přiblížili průběh akce organizátoři.

V Praze čtení probíhalo na Mariánském náměstí, kde se ve čtení tři hodiny střídali nejen čeští organizátoři akce a kolemjdoucí, ale také turisté. Obzvlášť silně čtení působilo z úst německy mluvících účastníků. Někdo odešel hned po přečtení „svých“ jmen, někdo poté ještě postával poblíž a poslouchal a někdo se rozhodl číst víckrát. Čím déle tam člověk stál, tím silněji čtení působilo, a to zvlášť v okamžicích, kdy se předčítající neubránili slzám.

Součástí akce je také možnost nahlédnout do pamětních knih obětí holokaustu a nechybí další doprovodné akce, například vzdělávací programy na školách a v muzeích, pokládání a čištění tzv. stolpersteinů („kamenů zmizelých“ – minipamátníků v chodnících), večerní besedy či přednášky.

„Tím, že jména vyslovujeme nahlas a veřejně, vracíme zapomenuté, nevinné oběti lidské nenávisti, násilí a bezpráví do našeho povědomí, naší společné historie. Přispíváme k tomu, aby se úcta k obětem nacistického rasového pronásledování stala součástí kulturní tradice většinové společnosti,“ doplňují organizátoři.


Více informací lze najít na webu Institutu Terezínské iniciativy.

 

Odemkněte si kompletní obsah webu!

Všechny články ke čtení i poslechu již od 41 Kč/měsíc. První měsíc jen za 1 Kč!

Koupit předplatné